Emmys 2020 were a little different than last few years due to outbreak of coronavirus pandemic. Jimmy Kimmel hosted the event with an almost vacant Staples Center in Los Angeles, where winners accepting awards remotely, virtually, and digitally. Schitt’s Creek sweeped most of the awards including Outstanding Comedy Series award. Zendaya made a history of being the youngest lead actress to win an Emmy. She was nominated for the very first time and won the award for her role in Euphoria. Mark Ruffalo took home the award for lead actor in limited series for I Know This Much Is True. Superhero drama Watchmen nabbed four awards including Outstanding Drama Series, Lead Actor for Jeremy Strong, and writing and directing.

Take a look at the entire list below.

Outstanding lead actor in a limited series or TV movie

Nominations:

Jeremy Irons (“Watchmen”)

Hugh Jackman (“Bad Education”)

Paul Mescal (“Normal People”)

Jeremy Pope (“Hollywood”)

Winner:

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Outstanding lead actress in a limited series or TV movie

Nominations:

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Octavia Spencer (“Self Made”)

Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Winner:

Regina King (“Watchmen”)

Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Nominations:

Dylan McDermott (“Hollywood”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend”)

Jovan Adepo (“Watchmen”)

Louis Gossett Jr. (“Watchmen”)

Winner:

Yahya Abdul-Mateen II (“Watchmen”)

Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Nominations:

Holland Taylor (“Hollywood”)

Margo Martindale (“Mrs. America”)

Tracey Ullman (“Mrs. America”)

Toni Collette (“Unbelievable”)

Jean Smart (“Watchmen”)

Winner:

Uzo Aduba (“Mrs. America”) 

Outstanding lead actor in a comedy series

Nominations:

Anthony Anderson (“Black-ish”)

Don Cheadle (“Black Monday”)

Ted Danson (“The Good Place”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Winner:

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Outstanding lead actress in a comedy series

Nominations:

Christina Applegate (“Dead to Me”)

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Linda Cardellini (“Dead to Me”)

Issa Rae (“Insecure”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Winner:

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Supporting Actor in a Comedy Series

Nominations:

Andre Braugher (“Brooklyn Nine-Nine”)

William Jackson Harper (“The Good Place”)

Alan Arkin (“The Kominsky Method”)

Sterling K. Brown (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Mahershala Ali (“Ramy”)

Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)

Winner:

Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Supporting Actress in a Comedy Series

Nominations:

Betty Gilpin (“GLOW”)

D’Arcy Carden (“The Good Place”)

Yvonne Orji (“Insecure”)

Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Marin Hinkle (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)

Cecily Strong (“Saturday Night Live”)

Winner:

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Outstanding lead actor in a drama series

Nominations:

Jason Bateman (“Ozark”)

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Steve Carell (“The Morning Show”)

Brian Cox (“Succession”)

Billy Porter (“Pose”)

Winner:

Jeremy Strong (“Succession”)

Outstanding lead actress in a drama series

Nominations:

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Laura Linney (“Ozark”)

Sandra Oh (“Killing Eve”)

Winner:

Zendaya (“Euphoria”)

Supporting Actor in a Drama Series

Nominations:

Giancarlo Esposito (“Better Call Saul”)

Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)

Mark Duplass (“The Morning Show”)

Nicholas Braun (“Succession”)

Kieran Culkin (“Succession”)

Matthew Macfadyen (“Succession”)

Jeffrey Wright (“Westworld”)

Winner:

Billy Crudup (“The Morning Show”)

Supporting Actress in a Drama Series

Nominations:

Laura Dern (“Big Little Lies”)

Meryl Streep (“Big Little Lies”)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)

Fiona Shaw (“Killing Eve”)

Sarah Snook (“Succession”)

Thandie Newton (“Westworld”)

Winner:

Julia Garner (“Ozark”)

Outstanding reality/competition series

Nominations:

“The Masked Singer”

“Nailed It”

“Top Chef”

“The Voice”

Winner:

“RuPaul’s Drag Race”

Outstanding variety talk series

Nominations:

“Daily Show with Trevor Noah”

“Full Frontal with Samantha Bee”

“Jimmy Kimmel Live”

“Late Show with Stephen Colbert”

Winner:

“Last Week Tonight with John Oliver”

Outstanding limited Series

Nominations:

“Little Fires Everywhere”

“Mrs. America”

“Unbelievable”

“Unorthodox”

Winner:

“Watchmen”

Outstanding comedy series

Nominations:

“Curb Your Enthusiasm”

“Dead to Me”

“The Good Place”

“Insecure”

“The Kominsky Method”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“What We Do in the Shadows”

Winner:

“Schitt’s Creek”

Outstanding drama series

Nominations:

“Better Call Saul”

“The Crown”

“The Handmaid’s Tale”

“Killing Eve”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Stranger Things”

Winner:

“Succession”